✳♈❋ خانــواده من ❋♈✳

راهنماي انتخاب اسم

1393/1/17 3:33
نویسنده : خاله ی مهربون
6,083 بازدید
اشتراک گذاری
یکی از بزرگترین دغدغه‌ها براي كساني كه دارند بچه‌دار مي‌شوند، انتخاب اسم مناسب است. در کنار همه خريدها، یک کتاب انتخاب اسم هم می‌خرند و به دوست و آشناها می‌سپارند تا اگر اسم خوبي به گوششان خورد، به آن‌ها معرفی کنند. اگر شما هم جزو اين دسته هستيد، در کنار همه فکرها برای تصمیم‌گیری، می‌توانید به اسم‌های پیشنهادی ما هم فکر کنید.تو رو چي صدا كنم؟
 
وقتی مریلا آیلا می‌شود
من و همسرم در زمان بارداری اسم «مریلا» به معنی شاد و مسرور را برای دخترمان انتخاب کردیم. دلیل انتخاب این اسم علاقه من به خانم مریلا زارعی بود. اما گویا اسم مریلا جزو اسامی مورد تایید ثبت احوال نیست. به‌این‌ترتیب اسمی را که ماه ها قبل آن را انتخاب و به دیگران اعلام کرده بودیم کنار گذاشتیم و در عرض یک ساعت از سایت اینترنتی ثبت احوال نام «آیلا» به معنی «هلال ماه» را برای فرشته خوشگل و کلوچه خوشمزه‌مان برگزیدیم.معنی و فراوانی

آترين: 
آتر يعني آتش و ين پسوند نسبت است. آترين يعني منسوب به آتش يا آتشين. به مجاز زيبارو هم معني مي‌دهد. در دوره هخامنشي آترين بانويي نامدار از بازماندگان كمبوجيه پسر كوروش شاه بود كه بر داريوش بزرگ شورش كرد.  

فراواني: 318آروين: 

يعني امتحان، آزمايش و تجربه. آزموده و آزمايش شده هم معني مي‌دهد. 

فراواني: 7980آويسا:

آو همان آب است و ي و سا پسوند نسبت و شباهت هستند. آويسا يعني مانند آب پاك، روشن و با صفا.

 فراواني: 14آرنوش: 

آر يعني آريايي يا ايراني و نوش يعني جاويد. آرنوش روي هم به معني ايراني يا آريايي جاويدان است. 

فراواني: 170رادين: 

يعني آزادوار و آزاده.  

فراواني: 2082صفورا: 

نام زوجه حضرت موسي(ع) و دختر حضرت شعيب(ع) صفورا بوده. 

 فراواني: 35702رايا: 

راي يعني فكر، انديشه و تأمل. الف هم پسوند اسم ساز است. رايا به مجاز يعني فكر و انديشه. 

فراواني: 600پسر

شنتيا

با اين‌كه به‌نظر نمي‌رسد اما شنتيا يك اسم مذهبي است. اسم حضرت علي (ع) در زبور داوود شنتياست؛ درست مثل ايليا كه اسم حضرت علي (ع) در تورات است.

فراواني: 615
شاوران

شاور يعني شاپور و آن پسوند نسبت است. شاوران يعني منسوب به شاپور و به مجاز بزرگ و بلند مرتبه معني مي‌دهد. نام پدر زنگه پهلوان ايراني در دوره كيكاووس پادشاه كياني هم شاوران بوده است.

فراواني: 18سپنتا

اگر دنبال اسمي مي‌گرديد كه كاملا فارسي باشد مي‌توانيد سپنتا را انتخاب كنيد. سپنتا در زبان اوستايي يعني پاك، مقدس و قابل ستايش. اين اسم به‌صورت اسپنتا هم آمده. 

فراواني:656 نيوان

در كردي يعني مرد شجاع، پهلوان و دلير. پسر شما حتما از اين‌كه اسمش اينقدر معناي زيبايي دارد خوشش مي‌آيد.
فراواني: 28سيحون

سيحون اسم رودي است در قرقيزستان و قزاقستان به طول حدود 2100 كيلومتر كه از دره فرغانه مي‌گذرد و به درياي آرال مي‌ريزد.

فراواني: 7


دختر

نونا

نونا هم از اسم‌هاي مذهبي است كه آهنگ آن امروزي‌تر است. نام مادر ابراهيم پيامبر(ع) نونا بوده و معناي لغوي آن پروراننده و رشد‌دهنده است.

فراواني: 189شادان

اين اسم در تاريخ نام پسر بوده اما حالا براي دخترها رايج است. پسر برزين از شخصيت‌هاي شاهنامه كه از مردم توس و يكي از راويان شاهنامه بود شادان نام داشت. شادان در حالت قيدي يعني شاد و شادمانه.

فراواني:907ساوين

ساوين معني خيلي لطيف و زيبايي دارد. يعني سبدي كه در آن پنبه مي‌گذارند. آسوده و آرام هم معني مي‌دهد. به‌صورت ساوينا هم استفاده مي‌شود كه كمتر رايج است.

فراواني: 63ناريا

ناريا يكي از زيباترين اسامي كردي است. هم‌آهنگ زيبا و لطيفي دارد و هم معني زيبايي. ناريا يعني قاصدك.

فراواني: 15سانيا

سانيا در اصل يك اسم مازندراني است. معني بسيار زيبايي هم دارد. سانيا يعني سايه روشن جنگل. اين اسم خيلي راحت در دهان مي‌چرخد و آهنگ زيبايي دارد. 

فراواني:3562براي تهيه اين فهرست، از كتاب «آواي نام‌ها از سرزمين ايران‌زمين»، پژوهش و نگارش «پري زنگنه»، از انتشارات كتابسرا و از اطلاعات سايت رسمي سازمان ثبت احوال كشور استفاده شده است.

منبع : مجله شهرزاد
 
  ۲۰ فروردين ۱۳۹۰ 
پسندها (0)
شما اولین هوادار باشید!
نظرات (1) مشاهده جعبه ارسال نظر
انصراف
معنی اسم نیوان
6 دی 96 0:31
نیوااان
1